Stowarzyszenie

Skrawki Pamięci - Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej we wspomnieniach jej mieszkańców

Stowarzyszenie Panorama Kultur przedstawia swoją pierwszą publikację książkową :)
Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej
we wspomnieniach jej mieszkańców

Na SKRAWKI PAMIĘCI składają się wybrane fragmenty wywiadów ze starszymi mieszkańcami Ziemi Wojsławickiej przeprowadzane przez członków i sympatyków PK na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, a dotyczące wielokulturowej przeszłości Wojsławic - oficjalnej siedziby Stowarzyszenia.

Książka zawiera też rozdział SKRAWKI HISTORII - szkic poświęcony historii Ziemi Wojsławickiej.

SKRAWKI PAMIĘCI są bogato ilustrowane fotografiami przedwojennych Wojsławic i okolic.Ze wstępu...

HISTORIA JEST OPOWIEŚCIĄ

Wszystkie dziejowe wydarzenia składają się z losów pojedynczych ludzi. To ich osobiste, niepowtarzalne opowieści tworzą historię. Także Wojsławice mają swoją opowieść, swoje barwne, fascynujące i niepowtarzalne dzieje.

Niestety, w dzisiejszych czasach prawie zanikł zwyczaj opowiadania historii. Wieczorne gawędy snute przez dziadków wnukom zastępuje telewizja, serwująca opowieści jak hamburgery - takie same dla wszystkich. Dlatego, choć coraz więcej wiemy o dalekich krajach, coraz słabiej znamy historię swojego domu, swojej ulicy, swojej miejscowości. Opowieść o dziejach miejsc najbliższych usłyszeć najtrudniej. To jest dziś prawdziwa egzotyka.

A przecież historia Ziemi Wojsławickiej jest pasjonująca jak film przygodowy. Są w niej wielkie emocje, wielkie radości i wielkie dramaty. Choćby dlatego warto ją poznać.
Ziemia Wojsławicka przez wieki była ojczyzną ludzi mówiących różnymi językami i wyznających różne religie. Żyli tu razem Polacy, Rusini i Żydzi, pojawiali się przedstawiciele innych narodów i kultur. Wszystko to zostało zniszczone przez kataklizm drugiej wojny światowej.

Z pamięci o dawnych, wielokulturowych Wojsławicach zostały tylko fragmenty, ruiny cerkwi, znikające powoli żydowskie domy podcieniowe, skrawki opowieści najstarszych mieszkańców wspominających swoje dzieciństwo i młodość spędzone w Polsce międzywojennej, ostatnim okresie, kiedy ludzie czerpiący z różnych kultur żyli tu razem tworząc mieszankę barwną i niepowtarzalną.

Spróbowaliśmy zebrać te skrawki i efekt naszych ?żniw pamięci? przedstawiamy w tej książce.

Pamięć, jak to pamięć, bywa zawodna i subiektywna. Zdarza się, że kilka osób pamięta to samo wydarzenie zupełnie inaczej. Zdarza się, że jakiś fakt obrasta w legendę i pamiętany jest zupełnie inaczej niż mówią o nim dokumenty. Ale wszystkie te pojedyncze,czasem niespójne opowieści układają się w całość ? opowieść o historii Ziemi Wojsławickiej, taką jaką zapamiętali ją jej mieszkańcy.

Zapraszamy do zapoznania się z tą opowieścią ? do podróży w czasie, po Ziemi Wojsławickiej jakiej już nie ma...