Stowarzyszenie

Film "Takich pieśni sobie szukam"

Film: „Takich pieśni sobie szukam” powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Młodych ludzi z miast, miłośników muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni z wiejskimi artystami, śpiewakami z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni (pogranicze ukraińsko-białoruskie).
 
Kiedyś śpiewacy pełnili istotną rolę w swej społeczności, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest już niepopularna, żyją trochę na marginesie. Ich talenty muzyczne zostały zapomniane zarówno przez wieś jak i przez nich samych. Ci starzy ludzie dzięki przybyszom „z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miast zrodziła się szczególna więź, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji, jaką jest śpiewanie.
Zdjęcia do filmu powstawały podczas wieloletnich, kolejnych przyjazdów twórców filmu na Polesie.

Czas filmu – 35 min.
Rok produkcji – 2008

Reż. Jagna Knittel (1959)

Etnolożka, dziennikarka. Od 1998 roku zajmuje się zbieraniem i wykonywaniem muzyki tradycyjnej – ukraińskiej, rosyjskiej, polskiej. Śpiewa, między innymi w zespole „Muzyka z drogi”. Od kilku lat podczas swoich wyjazdów kręci materiały filmowe. „Takich pieśni sobie szukam” jest pierwszym zrealizowanym przez nią filmem.

Film zrealizowany w ramach projektu pt.: „Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie" przez Stowarzyszenie Panorama Kultur we współpracy ze Stowarzyszeniem Swicza z Równego w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności ”RITA - przemiany w regionie”.

Zobacz fragment filmu:

"Takich pieśni sobie szukam " w TV BELSAT
05.02.2010
Miło nam poinformować, że zrealizowany przez nas film "Takich pieśni sobie szukam" znalazł się w programie TV BELSAT.
W ciągu najbliższych 2 lat zostanie w niej pokazany pięciokrotnie. Ekipa Belsatu opracowała  białoruskie napisy do filmu,
na stronie telewizji można obejrzeć fragment.

Image