Stowarzyszenie

Pojednanie przez trudną pamięć

„Pojednanie przez trudną pamięć” jest długoterminowym działaniem edukacyjno-społecznym skierowanym do strony polskiej i ukraińskiej, ale także, w szerszym kontekście, do innych krajów, w których do końca nie dokonała się rewizja konfliktów międzynarodowych.

Uczestnikami działania jest młodzież, która poznaje trudną, wspólną historię Polaków i Ukraińców, a także trud godzenia się z historią poprzez odnajdywanie postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej oraz Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych.

Koordynator projektu:
Aleksandra Zińczuk
kontakt: olatnn@gmail.com,  +48 663 990 954

 
Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

W roku 2012 grupa studentów z Lublina i Łucka wspólnie badała temat wśród mieszkańców Lubelszczyzny i Wołynia. Z zebranej dokumentacji powstał serwis internetowy oraz publikacja książkowa w trzech językach.

[Pobierz pdf  (6,5 MB) >>]

 

W latach 2013 i 2014 kontynuujemy zbieranie relacji w Polsce i na Ukrainie.

Pojednanie przez trudną pamięć. Galicja Wschodnia

W sierpniu 2014 wyruszyła kolejna polsko-ukraińska ekspedycja, tym razem do Galicji Wschodniej

 
Nie jest możliwe szczere pojednanie między oba narodami bez wyjaśnienia trudnej historii. Projekt daje szansę na zrozumienie ludzkich zachowań w obliczu wojny i zła, pokazując wartościowe osobowości i postaci ratujące życie „Innego” – niezależnie od wyznania, pochodzenia i narodowości. Przez pokazanie pozytywnych postaci Ukraińców ratujących Polaków są możliwe odniesienia do budowania mostów między kolejnymi pokoleniami. W projekcie chcemy pokazać, że jednostkowe historie są ważnym dopełnieniem statystyk historycznych. Jednakże nie w liczbach ofiar tkwi wybaczenie, ale siła porozumienia przemawia przez odwagę świadków


 

 

 Polub nas :

  

Projekt realizowany we współpracy z: 
Grupa Mowa Żywa, Konsulat RP w Łucku, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, Wołyński Państwowy Uniwersytet im. Łesi Ukrainki w Łucku, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Polskiw Kijowie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Centrum „UCRAINICUM” KUL w Lublinie, , Instytut Narodoznawstwa we Lwowie, Fundacja Muzeum i Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, Centrum Polonistyczno-Informacyjne im. Igora Menioka w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Iwana Franki w Drohobyczu, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr "Alter"

Wsparcie finansowe:
Muzeum Historii Polski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP