Stowarzyszenie

Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

„Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” jest długoterminowym działaniem edukacyjno-społecznym skierowanym do strony polskiej i ukraińskiej, ale także, w szerszym kontekście, do innych krajów, w których do końca nie dokonała się rewizja konfliktów międzynarodowych.

Uczestnikami działania jest młodzież, która poznaje trudną, wspólną historię Polaków i Ukraińców, a także trud godzenia się z historią poprzez odnajdywanie postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej oraz Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych.

W roku 2012 grupa studentów z Lublina i Łucka wspólnie badała temat wśród mieszkańców Lubelszczyzny i Wołynia. Z zebranej dokumentacji powstał serwis internetowy oraz publikacja książkowa w trzech językach.

[Pobierz pdf  (6,5 MB) >>]

 

W latach 2013 i 2014 kontynuujemy zbieranie relacji w Polsce i na Ukrainie.

 

Nie jest możliwe szczere pojednanie między oba narodami bez wyjaśnienia trudnej historii. Projekt daje szansę na zrozumienie ludzkich zachowań w obliczu wojny i zła, pokazując wartościowe osobowości i postaci ratujące życie „Innego” – niezależnie od wyznania, pochodzenia i narodowości. Przez pokazanie pozytywnych postaci Ukraińców ratujących Polaków są możliwe odniesienia do budowania mostów między kolejnymi pokoleniami. W projekcie chcemy pokazać, że jednostkowe historie są ważnym dopełnieniem statystyk historycznych. Jednakże nie w liczbach ofiar tkwi wybaczenie, ale siła porozumienia przemawia przez odwagę świadków

Koordynator projektu:
Aleksandra Zińczuk
kontakt: olatnn@gmail.com,  +48 663 990 954

Projekt realizowany we współpracy z

Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" , Wołyńskim Państwowym Uniwersytetem im. Łesi Ukrainki w Łucku
Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Polskim w Kijowie, Konsulatem RP w Łucku, , Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Centrum „UCRAINICUM” KUL w Lublinie,

Sesja naukowa

23 i 24 maja 2012 roku odbyła się w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” sesja naukowa pt. „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”, w której głos zabrali  badacze i specjaliści zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Drugiego dnia odbyły się również warsztaty przygotowujące młodych uczestników do zbierania relacji. 

Program seminarium >>


Ekspedycja - letnia szkoła historii mówionej na Wołyniu 

15-30 lipca na Wołyniu (obwód łucki i rówieński) odbyła się polsko-ukraińska letnia szkoła historii mówionej -  20 młodych osób z Polski i Ukrainy zbierało relacje świadków historii i uczyło się ich opracowywania.
Zebraliśmy ponad 140 relacji. Po opracowaniu będzie można zapoznać się z nimi w internecie.
 

 
W ramach projektu 16 lipca na Wydziale Historii Wołyńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku odbyło się seminarium pt. „Wołyń 1943 – Świadectwa”.
Program seminarium >>

 

Mapa pamięci

Poniższa mapa przedstawia  udokumentowane przypadki pomocy:


Pokaż Wołyń 1943-1944 na większej mapie
 

O projekcie w mediach
 

 

Polskie Radio - Trójka
Zapraszamy do odsłuchania debaty z udziałem koordynatorki projektu:
http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/630518,Debata-Wolyn-1943-jak-o-tym-uczyc-w-Klubie-Trojki

Gazeta Wołyńska
http://volga.lutsk.ua/ukr/rubrics/long/2094/

Audycja Tarasa Shumeyko o projekcie na stronie Polskiego Radia (Dział dla Zagranicy): http://www.polradio.pl/5/120/Artykul/114164

Dziennik "Deń"
O efektach lipcowej polsko-ukraińskiej ekspedycji na Wołyniu Jurij Matuszczak i Aleksandra Zińczuk: http://incognita.day.kiev.ua/poyednannya-cherez-vazhku-pamyat-volin-1943.html

 Polub nas :